14 Cze 2016 go back

Fotowoltaika w Q22

Budowa warszawskiego biurowca Q22 dobiega końca. Infrastruktura 155-metrowego budynku to szereg zaawansowanych technologicznie nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest innowacyjny system paneli fotowoltaicznych.

Innowacyjne rozwiązanie, uwzględniające specyfikę budynku, przygotowała firma Maybatt. Jego oryginalność polega na zintegrowaniu ogniw fotowoltaicznych z fasadą, przy zachowaniu przezierności - technologii BIPV (Building - Integrated Photovoltaics).

„Chcieliśmy, aby można było patrzeć na niebo, na obłoki czy słońce. Panele powodują, że jest to swego rodzaju żaluzja, która z jednej strony ograniczy dostęp światła i zmniejsza nagrzewanie, ale jest także praktycznym elementem zacieniającym.”- mówi Igor Grabiwoda, architekt projektu Q22.

Ciekawym aspektem jest również wykorzystanie fotowoltaiki jako źródła ciepła, pozwalające na samoczynne podgrzewanie i odśnieżanie modułów.

Zobacz materiał filmowy o fotowoltaice w Q22

„Q22 to projekt wyjątkowy. Wyjątkowy w wielu branżach, również w naszej, czyli fotowoltaice. Żeby zdać egzamin i dobrze zaprojektować system musieliśmy wymyślić system elegancki, innowacyjny i funkcjonalny. Wierzę gorąco, że tym projektem zaczynamy nową erę, gdzie w biurowcu fotowoltaika będzie standardem.” – mówi Bartłomiej Zysiński, prezes zarządu Maybatt Sp. z o.o.

 

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych.